Sepsi OSK a câștigat Supercupa la fotbal masculin – Cronica Sportivă

1. Covăsnenii au câștigat al doilea trofeu din istorie, după ce au învins campioana CFR, cu scorul de 2-1. Clujenii au deschis scorul încă din startul meciului, în minutul 2, prin Păun, care a înscris cu un şut plasat din careu. Covăsnenii au egalat în al treilea minut de prelungire al primei reprize când Cosmin Matei a înscris din faţa porţii la centrarea lui Dimitrov. Golul victoriei lui Sepsi a venit în minutul 85, de la Rondon, care a înscris cu o lovitură de cap, din centrarea lui Ştefănescu. Roger a fost eliminat în minutul 90+1, primind direct cartonaş roşu pentru un fault la Francisco Junior.

2. Elena Rybakina, din Kazahstan, a câştigat turneul de grand slam de la Wimbledon, după ce a trecut de tunisianca Ons Jabeur, scor 3-6, 6-2, 6-2. Ea ea a mai câştigat doar două turnee, în 2019 la Bucureşti şi în 2020 la Hobart.

3. Vlad Stancu a luat argintul probei de 800 m liber masculin, la Europenele de Natație juniori,  după un duel incredibil cu polonezul Chmielewski, pe care l-a întrecut pe ultima sută de metri a cursei.

4. David Popovici, în vârstă de 17 ani, s-a calificat la Campionatul European de înot pentru juniori, în finala probei de 100 m liber cu cel mai bun timp din semifinale: 48.31 secunde. Cursa pentru medalii este duminică, de la ora 17:39.

5. Matthew Ebden şi Max Purcell au produs surpriza la Wimbledon și au câștigat trofeul în proba de dublu masculin, învingând în cinci seturi pe favoriţii nr 2, croaţii Mektic/Pavic.

6. FCSB a obținut o victorie muncită la Galați, contra celor de la Oțelul, cu scorul de 1-0, în cadrul unui meci amical. În tribunele arenei moldave au fost aproximativ 13.000 de fani.

7. Wout Van Aert a câștigat la sprint etapa a opta din Turul Franței. Pe locul secund s-a clasat Michael Matthews, iar podiumul a fost completat de Tadej Pogacar, care rămâne lider la general.

8. Max Verstappen a câştigat cursa de sprint din cadrul Marelui Premiu de Formula 1 al Austriei, ce a avut loc pe traseul de la Spielberg. Olandezul va pleca din pole position în cursa principală, el fiind urmat de piloţii Ferrari, Charles Leclerc şi Carlos Sainz.

9.  Vlad Chiricheş şi Ionuţ Radu au fost prezentaţi pe site-ul oficial al clubului italian US Cremonese. Fundașul Chiricheş a fost achiziţionat definitiv de la Sassuolo şi a semnat un contract pe un an. Portarul Radu a fost cedat de Inter Milano, cu titlu de împrumut pentru următorul sezon.

10. Dinamo a pierdut amicalul contra celor de la Unirea Slobozia, cu scorul de 5-0.  Golurile au fost înscrise de Ekolo min. 30, Golda min. 44, Silaghi min 52, Rus min. 69 şi Afalna min. 87.

11. Pentru prima oară în istorie, naţionala de rugby a Irlandei a învins selecţionata Noii Zeelande, scor 23-12, reuşind să înscrie două eseuri, prin Andrew Porter, ambele transformate.

12. Argentinianul Angel Di Maria a semnat un contract pe un sezon cu Juventus Torino, cu opţiune pentru încă un an.

13. Clubul AC Fiorentina a anunţat că l-a transferat pe Luka Jovic, atacantul sârb care a evoluat pentru Real în ultimele trei sezoane.