Franța e prima echipă care s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar – Cronica Sportivă

1. Echipa naţională a Franţei a învins, scor 2-1, reprezentativa Danemarcei, într-un meci contând pentru grupa D a Cupei Mondiale din Qatar. ”Cocoșii galici” sunt prima națiune care s-a calificat în optimile de finală.

2. Argentina a trecut de Mexic, scor 2-0, într-un meci contând pentru grupa C a Cupei Mondiale din Qatar.

3. Polonia a învins, scor 2-0, reprezentativa Arabiei Saudite, într-un meci din cadrul grupei C a Cupei Mondiale din Qatar. Asiaticii au ratat o lovitură de pedeapsă în prima repriză.

4. Reprezentativa Australiei a învins, cu scorul de 1-0, selecţionata Tunisiei, în grupa D de la Cupa Mondială din Qatar. Unicul gol al meciului a fost marcat de Duke, în minutul 23.

5. Programul partidelor de duminică de la Campionatul Mondial din Qatar:

• Japonia – Costa Rica, ora 12:00
  • Belgia – Maroc, ora 15:00
  • Croația – Canada, ora 18:00
  • Spania – Germania, ora 21:00

6. Olimpiu Moruțan a oferit două pase de gol în victoria celor de la Pisa, cu Ternana, scor 3-1, în Serie B. Într-un alt meci, Parma a pierdut acasă cu Modena, scor 1-2, iar Dennis Man a fost titular, fiind înlocuit în minutul 80. Valentin Mihăilă a intrat pe teren în minutul 68.

7. Canada şi Australia vor juca finala ediției din acest an a Cupei Davis.

8. Echipa Dinamo Kiev, antrenată de Mircea Lucescu, a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, meciul cu Metalist Harkov, în etapa a 15-a a campionatului Ucrainei. News.ro

9. Rezultate înregistrate în partidele disputate, sâmbătă, în etapa a 15-a din Liga 2:

• Minaur Baia Mare – Viitorul Pandurii  1-2
  • Metaloglobus Bucureşti – Progresul Spartac  3-0
  • CSM Slatina – Politehnica Timişoara  0-0
  • CSC Dumbrăviţa – Unirea Constanţa  2-0
  • Unirea Slobozia – Unirea Dej 1-1
  • Poli Iași – Dinamo 1-0

10. Fotbalistul echipei Ural, Eric Bicfalvi, a înscris două goluri în meciul câştigat, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1, în faţa formaţiei Torpedo Moscova, în grupele Cupei Rusiei. News.ro

11. Olandeza Aafke Soet, care evoluează de doi ani pentru echipa Jumbo-Visma, a anunţat că îşi încheie cariera la doar 25 de ani. Ea dezvăluie că a suferit de anorexie. News.ro

12. Suedeza Ebba Andersson (25 de ani) a câștigat cursa de 10 kilometri, din cadrul Cupei Mondiale de schi fond. Competiția a avut loc în localitatea finlandeză Ruka. Pentru suedeză este prima victorie în această probă.

13. Slovenul Anze Lanisek (26 de ani) a câştigat pe trambulina de la Ruka (Finlanda), în a doua etapă a Cupei Mondiale de sărituri cu schiurile.

14. Deşi părea să-şi fi încheiat cariera de antrenor, Dick Advocaat va pregăti echipa olandeză ADO Den Haag. News.ro

15. Irina Bara, locul 187 mondial, a fost eliminată în sferturile de finală ale probei de simplu din cadrul turneului de categorie WTA 125 de la Montevideo. Ea a fost învinsă de jucătoarea franceză Leolia Jeanjean, locul 120 WTA, scor 4-6, 6-4, 6-2.

• 21:00 – Campionatul Mondial – Spania – Germania – TVR 1
Astăzi se joacă Dortmund – Manchester City și Liverpool – Real Madrid, în Liga Campionilor – Cronica sportivă