Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Marii Britanii la Formula 1 – Cronica Sportivă

1. Pilotul olandez Max Verstappen s-a impus în Marele Premiu al Marii Britanii la Formula 1, pe circuitul de la Silverstone. Podiumul a fost completat de Lando Norris şi Lewis Hamilton.

2. Gimnasta Amalia Lică a câştigat medalia de argint la Campionatele Mondiale de Gimnastică Ritmică de la Cluj, în proba de cerc. News.ro

3. Jucătoarea de tenis poloneză Iga Swiatek, liderul clasamentului WTA s-a calificat  în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, după ce a învins-o pe jucătoarea elveţiană Belinda Bencic, cu 6-7 (4), 7-6 (2), 6-3.

4. Vlad Stancu cucerit o nouă medalie la Campionatul European de înot pentru Juniori de la Belgrad: bronz în proba de 400 de metri liber.

5. Lucas Hernandez va juca pentru Paris Saint-Germain în acest sezon. Formația franceză plătit 47 de milioane de euro către Bayern Munchen pentru a-şi asigura serviciile fundașului.

6. Daria Silişteanu a cucerit medalia de argint în proba de 100 de metri spate la europenele de natație pentru juniori, după ce a înotat cele două lungimi de bazin în 1:01.24

7. Rapid anunţă că a ajuns la un acord de principiu cu Cristiano Bergodi, care este aşteptat luni pentru a semna contractul de antrenor principal.

8. Sportivii din România au obţinut şase medalii, dintre care două de aur, la Cupa Mondială de canotaj de la Lucerna.

9. Ana Bogdan şi Jaqueline Cristian au fost eliminate din turneul de dublu de la Wimbledon, pierzând în turul al doilea. Ele au fost învinse de Lidziya Marozava (Belarus)/Ingrid Martins (Brazilia), cu 6-4, 6-4.

10. Atacantul echipei Paris Saint-Germain, Mauro Icardi este pe punctul de a părăsi clubul francez pentru a ajunge definitiv la Galatasaray, unde a fost deja împrumutat în acest sezon.

11. Luis Suarez Miramontes, fost jucător de legendă spaniol, a murit duminică. Avea 88 de ani.

12. Bayern Munchen ar pregăti o nouă ofertă de aproximativ 80 de milioane de euro pentru a-l transfera pe Harry Kane de la Tottenham. News.ro

13. Legendarul antrenor al echipei San Antonio Spurs, Gregg Popovich, în vârstă de 74 de ani, a semnat un nou contract pe cinci ani cu clubul din NBA.

14. Fostul selecţioner al Croaţiei, Slaven Bilic a ajuns în campionatul Arabiei Saudite, semnând cu Al-Fateh. News.ro

15. PSG a anunţat oficial recrutarea mijlocaşului sud-coreean Kang-in Lee, de la Mallorca. Acesta a semnat un contract pe cinci ani.

16. Michael Woods s-a impus în etapa a 9-a din Turul Franței, recuperând pe Puy de Dome, ascensiunea pe care s-a terminat cursa. În grupul favoriților, Tadej Pogacar l-a atacat pe Jonas Vingegaard și a recuperat 8 secunde în raport cu danezul, care rămâne lider la general.

Programul transmisiunilor de luni:

• 13:00 – Tenis – Wimbledon – Euro Sport 1 și 2
Austria, Norvegia și Irlanda de Nord sunt adversarele din Liga Natiunilor I Cronica Sportiva
CSM București a câștigat cu ȚSKA Moscova, scor 32-27 – Cronica sportivă