Horia Tecău s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells – Cronica sportivă

1. Aseară s-au disputat următoarele partide de calificare pentru Campionatul Mondial din Qatar din 2022:

-în grupa A, Portugalia – Luxemburg 5-0 și Serbia – Azerbaijan 3-1

-în grupa B, Kosovo – Georgia 1-2 și Suedia – Grecia 2-0

-în grupa C, Bulgaria – Irlanda de Nord 2-1 și Lituania – Elveția 0-4

-în grupa D, Kazahstan – Finlanda 0-2 și Ucraina – Bosnia 1-1

-în grupa F, Danemarca – Austria 1-0, Insulele Feroe – Scoția 0-1 și Israel – Moldova 2-1

-în grupa I, Albania – Polonia 0-1, Anglia – Ungaria 1-1 și San Marino – Andorra 0-3

2. Mirel Rădoi a anunțat, după partida cu Armenia, că va părăsi naționala României după meciurile cu Islanda și Liechtenstein, indiferent dacă va obține sau nu calificarea la barajul pentru Campionatul Mondial. El este interesat de o carieră de antrenor la o echipă de club. (Gsp.ro)

3. Perechea Horia Tecău/Kevin Krawietz (România/Germania) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de 1.000 de puncte de la Indian Wells, după ce a învins, în optimi, cu scorul de 7-6 (7), 7-6 (4), cuplul american Steve Johnson/Sam Querrey. (News.ro)

4. Jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 1, şi Bianca Andreescu, locul 21 WTA şi cap de serie numărul 16, au părăsit turneul de la Indian Wells. Pliskova a fost învinsă cu scorul de 6-3, 7-5, de brazilianca Beatriz Haddad Maia, în vreme ce Andreescu a pierdut, cu scorul de 6-7 (5), 3-6, în faţa lui Anett Kontaveit. (News.ro)

5. Daniil Medvedev (nr. 2 ATP) a trecut de favoritul numărul 27, Filip Krajinovic, în turul al treilea la Indian Wells, cu scorul de 6-2, 7-6 (1) pentru a stabili un duel de foc cu Grigor Dimitrov în optimile de finală. Cu victoria asupra sârbului, Medvedev a ajuns acum la 50 de victorii în 2021, a doua oară în carieră în care obține atât de multe victorii într-un singur sezon. (Eurosport)

6. Antrenorul echipei FCSB, Edward Iordănescu, a fost testat pozitiv cu noul coronavirus şi a intrat în izolare. În aceste condiţii, Iordănescu va lipsi de la meciul pe care FCSB îl va disputa, sâmbătă, de la ora 20.30, pe teren propriu, la Buzău, cu CS Mioveni, în etapa a XII-a a Ligii I Casa Pariurilor. (News.ro)

7. Emma Răducanu își va începe pregătirile pentru Australian Open 2022 prin prezența la un turneu demonstrativ în Orientul Mijlociu, în luna decembrie. Sportiva în vârstă de 18 ani a confirmat prezența la Mubadala World Tennis Championship din Abu Dhabi, eveniment care va avea loc în perioada 16-18 decembrie. Serena Williams, Venus Williams și Maria Sharapova sunt printre jucătoarele de top din WTA care au evoluat la rândul lor în trecut la Abu Dhabi. (Eurosport)

8. Componenţa grupelor celei de-a treia ediţii a Ligii Naţiunilor la fotbal, 2022/2023, la care Franţa, deţinătoarea titlului după victoria de duminică în faţa Spaniei (2-1), îşi va apăra titlul, va fi stabilită la tragerea la sorţi programată pe 16 decembrie, la Montreux (Elveţia). România se află, ca şi la ediţia a doua, în Liga B (al doilea eşalon valoric). (Eurosport)

9. Naţionala U18 a României a învins Turcia, scor 1-0, în ultimul meci jucat la Turneul celor 4 Naţiuni, o competiţie amicală găzduită la Mogoşoaia. Golul a fost marcat de Burduşanu, în minutul 84, din penalty. (News.ro)

10. NFL a anunțat că trei orașe din Germania (Dusseldorf, Frankfurt și Munchen) sunt în negocieri avansate pentru organizarea unor partide din sezonul regulat al campionatului nord-american de fotbal, după modelul Anglia. NFL va respecta în continuare înțelegerile cu Londra și Mexico City. Astfel, începând cu sezonul viitor, NFL va organiza cel puțin patru partide în afara Statelor Unite, iar cele 32 de echipe vor juca cel puțin un meci internațional la opt ani. (Eurosport)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 21.00 – WTA Indian Wells, tenis feminin – Digi Sport 2, Digi Sport 4

-ora 21.00 – ATP Indian Wells, tenis masculin – Eurosport 1

Naționala de volei feminin debutează marți la Campionatul European – Cronica Sportivă
Manchester City – Bayern Munchen este derby-ul sferturilor de finală Champions League – Cronica Sportivă