Manchester City – Bayern Munchen e meciul serii în sferturile de finală ale Ligii Campionilor – Cronica Sportivă

1. Ziua de marți programează primele meciuri din manșa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor. Partidele sunt Benfica Lisabona – Inter Milano și Manchester City – Bayern Munchen. Ambele vor începe de la ora 22:00.

2. Sepsi OSK a câștigat pe teren propriu, pe Rapid Bucureşti, scor 2-0, într-un meci din etapa a treia a play-off-ului Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Petrolul Ploieşti a învins pe teren propriu, formaţia CS Mioveni, scor 2-0, într-un meci contând pentru etapa a treia din play-out-ul Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

4. Atacantul camerunez Eric Choupo-Moting este accidentat la genunchi, iar clubul Bayern Munchen a anunţat că jucătorul nu va putea evolua în meciul cu Manchester City din Liga Campionilor. News.ro

5. Iulian Teodosiu a câştigat luni titlul naţional la sabie masculin seniori, după ce l-a învins în finală pe Răzvan Ursachi, cu 15-10.

6. Arbitrul Istvan Kovacs va conduce la centru meciul AC Milan – Napoli, care va avea loc miercuri, de la ora 22.00, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

7. Rusul Ian Nepomniachtchi a câştigat un prim meci împotriva chinezului Ding Liren, în al doilea duel din cadrul întâlnirii pentru titlul mondial de şah.

8. Constantine Hatzidakis, unul din arbitrii de linie de la meciul FC Liverpool – Arsenal, care l-a lovit cu cotul pe fundaşul Andrew Robertson, a fost reţinut de la delegări până la finalizarea anchetei privind incidentul. News.ro

9. Americanul Frances Tiafoe a câştigat turneul ATP 250 de la Houston, după ce l-a învins în finală pe argentinianul Tomás Martín Etcheverry, scor 7-6 (7-1), 7-6 (8-6).

10. Germana Tatjana Maria, în vârstă de 35 de ani şi locul 66 în lume, şi-a păstrat titlul la turneul WTA 250 de la Bogota, după ce a învins-o în finală pe americanca Peyton Stearns, în vârstă de 21 de ani şi locul 116 mondial, scor 6-3, 2-6, 6-4.

11. Jucătorul echipei Villarreal, Alex Baena a depus o plângere după ce a fost atacat la finalul meciului cu Real Madrid. Agresorul a fost mijlocaşul uruguayan al madrilenilor, Federico Valverde. News.ro

• Lorient – Marseille 0-0

17. Sportiva tunisiană Ons Jabeur (5 WTA) a câştigat turneul de la Charleston, reuşind să obţină al patrulea titlu din carieră. Ea a învins-o în finală pe elveţianca Belinda Bencic, locul 11 mondial, scor 7-6 (6), 6-4, după două ore de joc.

Programul transmisiunilor de marți:

• 19:00 – Liga 2 – CSA Steaua – Poli Iași – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
  • 21:45 – Handbal – European League – Sporting – Montpellier – Digi Sport 3, Prima Sport 3
  • 22:00 – UCL – Manchester City – Bayern Munchen – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
  • 22:00 – UCL – Benfica Lisabona – Inter Milano – Digi Sport 2, Prima Sport 2, Orange Sport 2
Simona Halep – Irina Begu, în turul 2 la Roland Garros – Cronica sportivă
Victorii pentru Lazio și PSG, în turul optimilor Ligii Campionilor – Cronica Sportivă