Maroc, surpriza Cupei Mondiale din Qatar, va juca semifinala cu Franța – Cronica Sportivă

1. Franța a învins Anglia, scor 2-1, în ”sferturile” Cupei Mondiale şi s-a calificat în semifinalele competiţiei. Harry Kane a ratat un penalty pentru englezi în finalul partidei.

2. Maroc a devenit prima echipă africană din istorie calificată în semifinalele Cupei Mondiale la fotbal, după ce a câștigat surprinzător meciul cu Portugalia, scor 1-0. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Youssef En Nesyri, în minutul 42.

3. FC Hermannstadt a învins pe teren propriu, scor 4-0, formaţia Farul Constanţa, într-un meci din etapa a 20-a a Superligii. Este cea mai categorică înfrângere a dobrogenilor în acest sezon, care sunt lideri în Superligă. A fost prima partidă pe noul stadion din Sibiu. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

4. Fiorentina a câștigat turneul triunghiular Superbet International Cup, de pe Arena Naţională, după ce a învins în meciul decisiv pentru trofeu pe Rapid București, cu 3-0. Italienii au întrecut şi pe Borussia Dortmund cu 2-0 (Mandragora 35, Bonaventura 40).

5. Vicecampioana en-titre la handbal feminin, CSM Bucureşti a învins în deplasare, formaţia ungară FTC Budapesta, scor 33-29 (17-11), în etapa a opta din grupa A a Ligii Campionilor.

6. Atacantul portughez Cristiano Ronaldo a egalat în meciul disputat împotriva Marocului, recordul mondial de selecţii pentru o echipă naţională. El a bifat al 196-lea său meci la reprezentativa Portugaliei. News.ro

7. FIFA a anunţat că a deschis proceduri disciplinare împotriva Argentinei şi Ţărilor de Jos, după meciul dintre cele două reprezentative, din sferturile de finală ale Cupei Mondiale. News.ro

8. Echipa de handbal feminin Măgura Cisnădie a ratat pe teren propriu, calificarea în grupele European League, deşi a remizat cu formaţia ungară Siofok KC, în manşa retur din turul 3 al competiţiei.

9. Portarul echipei Bayern Munchen, Manuel Neuer şi-a fracturat piciorul drept la schi şi nu va mai evolua în acest sezon. News.ro

10. Lorenzo Casini a anunţat că sistemul semi-automat de depistare a poziţiei de offside, utilizat la Cupa Mondială din Qatar, va fi implementat în Serie A. News.ro

11. FC Botoşani a anunțat oficial numirea lui Flavius Stoican în funcţia de antrenor, după ce, anterior în acest sezon, fusese tehnicianul celor de la CS Mioveni.

12. Tehnicianul Louis Van Gaal a confirmat că nu va mai fi selecţionerul Olandei, după eliminarea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale în faţa Argentinei.

• 20:30 – SuperLiga – Chindia Târgoviște – FCSB – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
Ana Bogdan a învins-o pe Irina Begu şi s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Parma – Cronica dimineții
Razvan Lucescu la un pas de trofeul Ligii Campionilor Asiei / Meciuri tari azi la TV I Cronica Sportiva