Nationala de polo s-a calificat la barajul pentru sferturile CE de la Budapesta I Cronica Sportiva

22:00 Barcelona – Granada / DIGI 1, TELEKOM 1, LOOK PLUS

2. Naţionala de polo a României a invins ieri cu 11-10 Rusia si s-a calificat la barajul pentru sferturile de finală ale Campionatului European de la Budapesta, după ce a încheiat grupa B a competiţiei pe locul 3. Adversara din baraj, Grecia, iar cea din sferturi, Croaţia.

3. Amicale in pregatiri:

FCSB a câştigat cu 1-0 amicalul cu Karlsruher SC, gol Florinel Coman (55).

FCSB: Bălgrădean – Creţu, Planic, Cristea, Panţîru – Nedelcu, Oaidă, Moruţan – Man, Olaru, Coman (cpt). Oaidă a fost înlocuit în minutul 40 de Ovidiu Popescu, în urma unei accidentări. În minutul 70 au fost introduşi în grup Vlad, Manea, Perianu, Momcilovic, Filip, Vînă, Dumitru, Niţă şi Popa. Căpitanul Florin Tănase nu a fost utilizat, din cauza unei probleme medicale.

FC Botoşani a fost învinsă de Beroe, scor 2-1. Au marcat Keyta ’19 pentru botoşăneni şi Kamburov ’26 şi Madzharov ’52 pentru Beroe.

FC Voluntari s-a impus cu 3-1 în faţa formaţiei Dinamo Tbilisi. Golurile au fost înscrise de Ţîră, Gorobsov şi Eric (penalti).

Dinamo a încheiat 1-1 partida amicală cu Bochum, locul 14 în liga secundă a campionatului din Germania. Golurile au fost marcate de Deian Sorescu ’27 pentru Dinamo şi Tom Weilandt ’65 pentru Bochum. Următorul meci, luni, cu Osijek.
Dinamo: Piscitelli – Moura, Popescu, Grigore, Skovajsa – N’Diaye – Mihaiu, Mrzljak, Fabbrini, Sorescu – Popa

Universitatea Craiova a fost învinsă cu 3-1 de Pogon Szczecin, golul craiovenilor fiind marcat de Alexandru Cicâldău, în minutul 37, la scorul de 0-2.
U Craiova în prima repriză: 13. Pigliacelli – 27. Martic, 15. Cosic, 26. Acka, 30. Măţel – 16. Nistor, 8. Mateiu (cpt.), 10. Cicâldău – 9. Ivan, 7. Roman, 28. Mihăilă.
U Craiova din minutul 60: 25. Marinescu – 18. Vlădoiu, 33. Bălaşa (cpt.), 2. Tiago, 39. Juncu – 37. Danciu, 34. I. Popescu, 21. Ivanov – 22. Bărbuţ, 38. Niţu, 17. Baiaram

Sepsi s-a impus cu scorul de 1-0 în faţa echipei Korona Kielce, golul fiind marcat de Tomas Diaz, în minutul 63.

Poli Iaşi a remizat cu Sumqayit FK, scor 1-1. Pentru ieşeni a marcat Omoh, în minutul 48.

Petrolul (Liga 2, antrenor Costel Enache) a castigat cu 3-2 in fata ungurilor de la Budaorsi

4. Silviu Lung Jr. (30 de ani), portar aflat în ultimele 6 luni ale contractului cu Kayserispor, are un acord cu Beșiktaș, anunță presa turcă.

5. Fotbalistul echipei AS Monaco, Wiissam Ben Yedder, a plătit la o benzinărie plinul unui şofer căruia nu îi funcţiona cardul bancar, notează L’Equipe. Bărbatul, impresionat de generozitatea fotbalistului, a povestit întâmplarea pe reţelele de socializare.

6. Mijlocaşul Alexandru Chipciu a semnat cu CFR Cluj şi s-a alăturat deja lotului pregătit de Dan Petrescu în cantonamentul din Spania. CFR s-a despartit ieri de Vatca si Peteleu.

7. Rusul Andrei Rublev, numărul 18 mondial, a câştigat turneul de la Adelaide, dotat cu premii de 546.355 de dolari. Rublev s-a impus în 56 de minute, 6-3, 6-0, în faţa sud-africanului Lloyd Harris (locul 91 mondial). El a câştigat săptămâna trecută şi turneul de la Doha. Australianca Ashleigh Barty, liderul WTA şi favorită principală, a câştigat turneul feminin de la Adelaide, 848.000 de dolari, invingand-o pe Daiana Iastremska, locul 24 WTA, scor 6-2, 7-5, după o oră şi 26 de minute.

8. Gaziantep FK, antrenată de Marius Şumudică şi cu Alin Toşca titular, a fost învinsă acasa cu 2-0 de Fenerbahce
Gaziantep e pe 9, cu 24 pcte, iar Fener pe trei, 34 pcte. Lider este Sivasspor cu 37 pcte.

9. Sâmbătă s-au disputat meciurile etapei a XIV-a din grupa valorică A, Liga Naţională de baschet masculin, iar rezultatele au stabilit formaţiile calificate în faza Top 6 a sezonului: SM Oradea, U BT Cluj, CSU Sibiu, Steaua Bucureşti, SCM Timişoara şi Dinamo Bucureşti.

10. Organizatorii Australian Open au anunţat, sâmbătă, introducerea unui sistem de măsurare a poluării aerului care va antrena suspendarea meciurilor dacă un anumit grad va fi atins, în contextul în care oraşul Melbourne este afectat de incendiile care fac ravagii în sud-estul Australiei, informează AFP. AO începe luni, cu patru românce pe tabloul principal: Simona Halep, Monica Niculescu, Sorana Cîrstea şi Irina-Camelia Begu.

Primul derby al Euro 2020 se joacă astăzi: Franța – Germania, de la ora 22.00 – Cronica sportivă
România va fi reprezentată la turneul de la Wimbledon de 17 sportivi – Cronica sportivă