Naționala de volei masculin a promovat în Golden League – Cronica Sportivă

1. Naționala de volei masculin a învins Finlanda, cu scorul de 3-2 și a promovat în Golden League. Tot duminică, în finala pentru medalia de bronz, Macedonia de Nord – Ungaria, scor 3-2.

2. Cele două jucătoare de tenis din România nu au reușit să se califice în finala turneului WTA de la Birmingham. Halep a fost învinsă de Beatriz Haddad Maia (32 WTA), scor 6-3, 2-6, 6-4. Sorana Cîrstea, numărul 36 mondial şi cap de serie 6, a fost învinsă de Shuai Zhang (54 WTA şi favorită 8), scor 4-6, 6-1, 7-6 (5).

3. Aleksandar Kolarov, unul dintre cei mai cunoscuţi fundaşi laterali ai lumii, a decis să se retragă din fotbal la 36 de ani. Contractul său cu Inter Milano se termină în această vară, iar sârbul a anunțat că vrea să ”pună ghetele în cui”.

4. Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Canadei la Formula 1. Pilotul celor de la Red Bull a rezistat eroic pe final atacurilor lui Carlos Sainz, de la Ferrari. Podiumul a fost completat de Lewis Hamilton, pe un monopost Mercedes.

5. FC Barcelona, echipă antrenată până în 2021 de Xavi Pascual, acum la Dinamo Bucureşti, a câştigat, duminică, Liga Campionilor la handbal masculin. Catalanii au trecut de formaţia Vive Kielce, după două reprize de prelungiri şi aruncări de la 7 metri, scor 37-35 (14-13, 28-28).

6. Jucătoarea Gabriela Ruse, locul 55 WTA, a fost eliminată, duminică, în primul tur al turneului de categorie WTA 500 de la Eastbourne. News.ro

7. Beatriz Haddad Maia, locul 32 WTA, a câştigat turneul de la Birmigham, beneficiind de abandonul adversarei sale din finală, Shuai Zhang, numărul 54 mondial şi cap de serie 8.

8. Robert Glinţă s-a calificat, duminică, în finala probei de 100 m spate, la Campionatul Mondial de la Budapesta. De asemenea, David Popovici a acces în finala probei de 200 m liber. News.ro

9. Gimnastul Andrei Muntean a obţinut medalia de argint în finală la paralele, la Cupa Mondială Challenge, disputată în orașul sloven Koper.

10. Irina Begu (31 de ani, locul 44 WTA) și-a anunțat retragerea din echipa de Billie Jean King Cup (fosta FED Cup a României). Sportiva a postat un comunicat prin care și-a explicat gestul. Reacția integrală poate fi citită aici.

11. Jucătoarea tunisiană Ons Jabeur, locul 4 WTA, a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA 500 de la Berlin, după ce adversara sa din finală, Belinda Bencic, a abandonat. News.ro

12. Calvin Ramsay (18 ani) este al treilea transfer al verii bifat de Liverpool. Tânărul fundaș lateral a venit de la Aberdeen, în schimbul a trei milioane de euro.

13. Polonezul Hubert Hurkacz, cap de serie numărul 5, a câştigat, duminică, turneul de categorie ATP 500 de la Halle, impunându-se în finală în faţa favoritului principal, Daniil Medvedev. News.ro

14. Okan Buruk (48 de ani) este noul antrenor al turcilor de la Galatasaray, echipă la care joacă fotbaliștii români Alexandru Cicâldău și Olimpiu Moruțan. Tehnicianul a pregătit sezonul trecut Basaksehir.

15. Francezul Fabio Quartararo a câștigat Marele Premiu al Germaniei la MotoGP. Pilotul Yamaha s-a distanțat în fruntea clasamentului general. Podiumul a fost completat de rideri Ducati, Johann Zarco a terminat pe locul doi, iar Jack Miller, pe locul trei. Francesco Bagnaia, cel care a plecat din pole position a abandonat în prima parte a cursei de pe Sachsenring.

16. Fostul conducător dinamovist Constantin Eftimescu va fi înmormântat cu onoruri militare, luni, la Cimitirul Militar Ghencea 3. News.ro

17. Fotbalistul Leandro Paredes şi-a prelungit contractul cu Paris Saint-Germain până în 2024. Contractul lui a fost prelungit automat, acesta expirând în 2023.

18. Extrema stângă Marina Ilie părăseşte şi ea Rapid în această vară, după patru sezoane, a anunţat clubul rapidist.

19. Handbalista Valentina Elisei Ardean, care şi-a încheiat cariera la Gloria Bistriţa în 2022, va avea parte de un meci de retragere în luna august, în noua Sală Polivalentă din oraş. News.ro

20.  Programul transmisiunilor zilei de luni:

ora 12:00 Tenis masculin ATP Palma de Mallorca: Prima Sport 1

ora 13:00 Tenis feminin WTA Eastbourne: Digi Sport 2

ora 13:00 Tenis feminin WTA Bad Homburg: Digi Sport 4

Minaur Baia Mare joacă astăzi în semifinalele Cupei EHF la handbal feminin – Cronica sportivă
În această seară, de la ora 21.30, CFR Cluj joacă în Elveția, pentru calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor – Cronica sportivă