România a angajat o firma de lobby la Washington pentru a reintra în Visa Waiver – Cronica dimineții

1. Statul român a încheiat, prin Ambasada României în SUA, un acord de lobby cu Global Security and Innovative Strategies LLC (GSIS), o firmă americană de consultanță specializată în securitate și siguranță publică, ce a furnizat asistență Qatarului în demersul încununat de succes al țării din Orientul Mijlociu de a fi admisă de către autoritățile de la Washington în programul Visa Waiver. Pentru serviciile prestate, GSIS percepe României un onorariu lunar de $25.000. Acordul este valabil până la 31 octombrie 2025. (Profit.ro)

2. Șoferii vor rămâne fără permis dacă nu își plătesc amenzile contravenționale în termen de 90 de zile. Mai mult, permisul de conducere poate fi restituit doar după ce titularul va dovedi că a plătit toate datoriile la bugetul local, indiferent de motivul pentru care i-a fost suspendat, arată proiectul de lege privind reforma administrației publice publicat joi de Ministerul Dezvoltării. (Hotnews)

3. Guvernul a pus în dezbatere publică un nou proiect de lege de plată a pensiilor private, iar una dintre principalele modificări este aceea că, atunci când se ajunge la plata sumelor strânse în contul de Pilon 2, banii nu vor mai putea fi scoși toți odată. De asemenea, și veniturile din pensiile private vor fi impozitate. Din nota de fundamentare a proiectului reiese că nu se va putea plăti, la pensionare, decât 25% din totalul banilor strânși în contul de pensie, urmând ca restul sumei să se vireze lunar, timp de maximum 10 ani. Proiectul ar urma să treacă prin Guvern azi. (Digi24)

4. Petrom, Romgaz și Complexul Energetic (CE) Oltenia au trimis notificări la Ministerul Energiei prin care solicită plata unei sume totale de 830 de milioane de lei, datorii aferente anilor 2023 și 2024, în contul unei obligații asumate de stat prin legislația de plafonare a prețurilor finale la energie electrică. Potrivit surselor, Petrom cere, însumat pentru cei doi ani 459 de milioane de lei, CE Oltenia 202 milioane de lei (doar pentru anul 2024), iar Romgaz 180 de milioane de lei, pentru ambii ani. Statul controlează Romgaz și CE Oltenia, iar la Petrom este al doilea acționar, după OMV. (Economica)

5. Ministrul de Externe, Oana Ţoiu, aflată în vizită în Ucraina, s-a întâlnit, joi, cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski şi au discutat despre ”un parteneriat strategic pentru pace şi prosperitate”. Ţoiu a transmis că ”Ucraina luptă cu curaj şi pentru securitatea şi libertatea României şi a întregii Europe (News.ro). Ţoiu a anunțat că autoritățile din Ucraina vor să celebreze pe 31 august Ziua Limbii Române. (G4Media)

Din Cronica Sportivă: FCSB a învins pe teren propriu, scor 3-2, formaţia kosovară Drita FK, în manşa întâi a turului al treilea preliminar din Europa League.
Universitatea Craiova a trecut acasă, cu 3-0, de slovacii de la Spartak Trnava, în manşa întâi a turului al treilea preliminar din Conference League.
CFR Cluj a fost învinsă de gruparea portugheză Braga pe teren propriu, cu 1-2, în prima manşă a turului trei preliminar din Europa League.

6. Rusia a evitat la limită un conflict armat cu România, membră a alianței NATO, după ce a atacat cu zeci de drone o stație de comprimare gaze de la Orlovka, aflată la mai puțin de un km de granița ucraineano-română, susține Fox News. Oficialii români din domeniul apărării au declarat pentru Fox News că noua lege adoptată de parlament, care permite în mod explicit forțelor sale armate să doboare dronele rusești care zboară deasupra teritoriului său, a împiedicat Kremlinul să-i invadeze teritoriul. (Profit.ro)

7. Președintele Donald Trump a declarat că se va întâlni personal cu Vladimir Putin fără a-i mai cere preşedintelui rus să facă acelaşi lucru cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, o schimbare bruscă de poziţie faţă de declaraţiile anterioare făcute în aceeaşi zi. Un oficial al Casei Albe, care a vorbit sub condiţia anonimatului, declarase joi după-amiază că Trump se va întâlni cu Putin numai dacă liderul rus va fi de acord să se întâlnească cu Zelenski. Putin a reacţionat spunând că acest lucru ar fi prematur în acest stadiu. (News.ro)

8. OpenAI a lansat GPT-5, prezentat drept cel mai inteligent, cel mai rapid și cel mai util model al său de inteligență artificială. “GPT-5 este un expert de nivel doctoral pe orice subiect”, susține Sam Altman, CEO și cofondatorul OpenAI. El a comparat GPT-3, folosit în prima versiune a ChatGPT, cu un licean ‘care dă uneori răspunsul bun, iar alteori spune orice’, iar GPT-4 cu un student. (Profit.ro)

9. Biroul lui Benjamin Netanyahu a anunțat aprobarea, in cabinetul de securitate al Israelului, a planului de preluare a orașului Gaza, după ce premierul declarase anterior că țara intenționează să preia controlul total asupra întregii Fâșii Gaza. Decizia, luată în primele ore ale zilei de vineri, marchează o nouă escaladare a ofensivei israeliene în Gaza. Premierul israelian a numit „cele cinci principii pentru încheierea războiului”, după cum urmează:
1. Dezarmarea Hamas de armele sale.
2. Returnarea tuturor ostaticilor – atât a celor în viață, cât și a celor decedați.
3. Demilitarizarea Fâșiei Gaza.
4. Controlul de securitate israelian asupra Fâșiei Gaza.
5. Crearea unei administrații civile alternative care să nu fie nici Hamas, nici Autoritatea Palestiniană. (TheGuardian)

10. Zeci de persoane au protestat joi seara, în Piața Universității din Capitală, față de decizia Guvernului de a declara doliu național și de a organiza funeralii de stat pentru fostul președinte Ion Iliescu. Manifestația, organizată de comunitatea „Corupția ucide”, a fost gândită ca un „moment de comemorare alternativă, dedicat victimelor represiunii din iunie 1990”. Jandarmeria Capitalei a transmis că desfăşurarea manifestaţiei este ilegală, pentru că „nu are autorizaţiile necesare”. (Hotnews)

Fotografia dimineții – Un copil stă, la Muzeul Memorial al Păcii din Hiroshima, în fața unei imagini cu urmările primului bombardament atomic. Miercuri s-au împlinit 80 de ani de la bombardamentul de la Hiroshima. Franck Robichon/EPA:

Ți-ar mai putea plăcea
Cronica dimineții – Vot decisiv, în parlamentul britanic, pentru acordul privind Brexitul
Cronica dimineții – Trump îl laudă pe Viktor Orban pentru măsurile anti migrație