România întâlnește sâmbătă Israelul, în preliminariile EURO 2024 – Cronica Sportivă

1. România întâlnește pe Arena Naționala, reprezentativa Israelului, de la ora 21:45, într-un meci ce contează pentru preliminariile Campionatului European 2024.

• Turcia – Armenia 1-1

3. Naţionala de volei masculin a României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, impunându-se în faţa Croaţiei, scor 3-2.

4. Franța a învins Noua Zeelandă, cu scorul de 29-13, în meciul de deschidere al Cupei Mondiale de Rugby.

5. Lamine Yamal, jucătorul echipei FC Barcelona, a devenit cel mai tânăr component al naţionalei Spaniei şi cel mai tânăr marcator al reprezentativei, la vârsta de 16 ani şi 57 de zile, după ce a debutat în faţa Georgiei, în meciul din preliminariile Euro 2024

6. Perechea Rajeev Ram/Joe Salisbury (SUA/Marea Britanie), cap de serie numărul 3, a câştigat pentru a treia oară consecutiv proba de dublu masculin la US Open, o performanţă unică. Ei au învins în finală echipa Rohan Bopanna/Matthew Ebden (India/Australia), cap de serie 6, scor 2-6, 6-3, 6-4. Meciul a durat două ore şi un minut.

7. Campioanele olimpice, mondiale şi europene din dublu vâsle, Simona Radiş şi Ancuţa Bodnar şi-au continuat supremaţia în probă înregistrând a 25-a victorie consecutivă în semifinalele de la Belgrad. Neînvinse din 2019, româncele s-au calificat la Jocurile Olimpice Paris 2024 şi în finala mondială a probei.

8. Reprezentativele Serbiei şi Germaniei s-au calificat în finala Campionatului Mondial de Baschet, trecând în semifinale de Serbia, respectiv de SUA.

9. Cluburile din primele două divizii din Uruguay au anunţat că boicoteză etapa din acest weekend, în semn de protest faţă de salariile prea mici şi contractele colective de muncă în impas. News.ro

10. Jaqueline Cristian, locul 99 WTA, a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 125 de la Bari. Ea a fost învinsă de sportiva din Slovacia Rebecca Sramkova, numărul 153 WTA, scor 6-2, 7-5, într-o oră şi 50 de minute.

11. Cu nouă luni înainte ca Germania să găzduiască EURO 2024, Ilkay Gündogan a fost numit căpitanul naţionalei germane, potrivit selecţionerului Hansi Flick. News.ro

12. Canotoarea Gianina Beleagă van Groningen a ocupat locul 6 în proba de schif simplu feminin categorie uşoară (LW1x), de la Campionatele Mondiale de Canotaj de la Belgrad.

13. Coco Gauff (SUA), locul 6 WTA şi Arina Sabalenka (Belarus), numărul 2 mondial, îşi vor disputa trofeul la turneul de grand slam US Open, ele trecând în semifinale de Karolina Muchova, respectiv Madison Keys.

14. Meciul dintre Estonia şi Suedia, din Grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2024, va fi arbitrat de Horaţiu Feşnic.

15. Un gol marcat de Lionel Messi în repriza a doua a permis Argentinei să învingă Ecuadorul, cu scorul de 1-0, pe teren propriu şi să înceapă cu dreptul campania de calificare la Cupa Mondială din 2026.

16. Finala masculină de la US Open se va juca între Novak Djokovic și Daniil Medvedev. În a doua semifinală, care s-a jucat în această dimineață, Medvedev l-a învins pe Carlos Alcaraz în 4 seturi.

• 21:45 – Preliminarii CE – Kosovo – Elvetia – Digi Sport 2, Prima Sport 2
Federatia spaniola de fotbal rupe contractul cu Adidas, care data din ’92 – Cronica Sportiva
Sorana Cîrstea va juca în această dimineață în sferturile de finală ale turneului Grampians Trophy de la Melbourne – Cronica sportivă