România s-a calificat la barajul pentru Grupa Mondială a Billie Jean King Cup la tenis feminin – Cronica Sportivă

1. Farul Constanţa a remizat acasă, scor 1-1, cu FC Hermannstadt, în etapa a 16-a din Superligă. Sibienii au egalat în prelungiri. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Poli Iași a obținut un egal spectaculos pe teren propriu, în fața celor de la CFR Cluj, scor 3-3. Moldovenii au condus cu 2-0 în minutul 22, ardelenii au revenit şi au avut 3-2 la pauză. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Universitatea Cluj a terminat la egalitate pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a 16-a a Superligii. Ardelenii au jucat în inferioritate numerică din minutul 61. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

4. România s-a calificat la barajul pentru Grupa Mondială a Billie Jean King Cup la tenis feminin, după victoria din Serbia, cu 4-0. Punctul decisiv a fost adus de Jaqueline Cristian. Ea a învins-o pe Lola Radivojevic, în trei seturi, 7-5, 4-6, 7-5.

5. Real Madrid a câștigat clar pe teren propriu, scor 5-1, cu gruparea Valencia, în etapa a 13-a din La Liga.

6. Juventus Torino a câștigat pe teren propriu, scor 2-1, contra lui Cagliari, în etapa a 12-a din Serie A şi este lider în clasament.

7. CSM Bucureşti a remizat pe teren propriu, cu formaţia ungară DVSC Debrecen, scor 29-29 (17-14), în etapa a VII-a din grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

8. David Popovici a cucerit medalia de bronz în proba de 100 de metri mixt din cadrul Campionatului Naţional în bazin de 25 de metri, competiţie care are loc la Otopeni. Aurul i-a revenit lui Patrick Sebastian Dinu (54.17), iar pe locul doi s-a clasat Mihai Gergely (54.41).

9. Federaţia Română de Canotaj a anunţat, sâmbătă, decesul marelui campion olimpic Dimitrie Popescu, la vârsta de 62 de ani. News.ro

10. PSG a învins în deplasare, scor 3-0, pe Reims, într-un meci din etapa a 12-a din Ligue 1. Toate cele trei goluri ale oaspeţilor au fost marcate de Kylian Mbappe.

11. Arcada Galaţi a trecut cu 3-0 de formaţia bulgară Neftochimik Burgas, la turneul pe care îl găzduieşte, contând pentru turul secund al Ligii Campionilor la volei masculin.

12. Bayern Munchen a învins pe teren propriu, scor 4-2, formaţia Heidenheim, în etapa a 11-a din Bundesliga. Harry Kane a marcat două goluri pentru bavarezi, care sunt lideri.

13. Arsenal Londra a câștigat acasă, 3-1, în fața celor de la Burnley, în etapa a 12-a din Premier League.

14. Atacantul ghanez Raphael Dwamena, de la echipa albaneză KF Egnatia, a decedat pe teren sâmbătă, în timpul unui meci din prima ligă. News.ro

15. AC Milan a încheiat la egalitate în deplasare, scor 2-2, cu formaţia Lecce, în etapa a 12-a din Serie A.

16. Gaziantep a câștigat în deplasare, 3-0, cu Alanyaspor, în etapa a 12-a din campionatul Turciei. Românii Maxim şi Drăguş au marcat câte un gol pentru echipa lui Marius Şumudică.

17. Wolverhampton a învins pe teren propriu, scor 2-1, formaţia londoneză Tottenham, într-un meci contând pentru etapa a 12-a din Premier League. Gazdele au marcat cele două goluri în prelungirile reprizei secunde.

18. Selecţionerul Edward Iordănescu a anunţat lotul pentru ultimele două meciuri ale ”tricolorilor” în grupa de calificare la Euro 2024, contra Israelului și Elveției. Jucătorii convocați pot fi văzuți aici.

19. Fundaşul nord-irlandez al celor de la Manchester United, Jonny Evans va fi indisponibil pentru următoarele săptămâni din cauza unei întinderi la coapsă. News.ro

20. Spaniolul Alex Marquez (Ducati-Gresini) a câştigat cursa de sprint a cursei de MotoGP din Malaezia în faţa compatriotului său Jorge Martin (Ducati-Pramac).

21. Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) va da decizia în cazul patinatoarei ruse Kamila Valieva, al cărei control pozitiv a fost dezvăluit la Jocurile Olimpice de la Beijing din 2022, la sfârşitul lunii ianuarie 2024. News.ro

22. Proprietarul clubului Olympique Lyon, John Textor, a luat legătura cu Juninho în legătură cu posibila revenire a brazilianului la gruparea franceză într-un rol special de consilier.