S-au stabilit sferturile de finală ale Campionatului European de Fotbal 2020 – Cronica sportivă

1. În prima optime de finală de la Euro 2020 desfășurată ieri, Anglia a învins Germania, la Londra, cu 2-0 și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției. Raheem Sterling (min. 75) și Harry Kane (min. 86) au fost marcatorii Angliei în această victorie istorică, prima pentru formația din Albion în fața Germaniei în fazele eliminatorii ale unui turneu final. (Video)

2. În a doua optime de finală a Euro 2020 jucată aseară, la Glasgow, Ucraina a trecut de Suedia cu 2-1, după prelungiri. La finalul celor 90 de minute, scorul fusese egal, 1-1, după golurile marcate de Oleksandr Zinchenko (în min. 27, pentru ucraineni), respectiv Emil Forsberg (min. 43). După eliminarea lui Danielson (Suedia, min. 98), părea că meciul merge spre loviturile de departajare, dar Artem Dovbyk a marcat golul victoriei neașteptate a Ucrainei în min. 120+1. (Video)

3. După meciurile de ieri, se cunosc cele patru sferturi de finală ale Campionatului European de Fotbal 2020, care se vor disputa după următorul program:

-Elveția – Spania, vineri, 2 iulie, de la ora 19.00, la Sankt Petersburg

-Italia – Belgia, vineri, 2 iulie, de la ora 22.00, la Munchen

-Cehia – Danemarca, sâmbătă, 3 iulie, de la ora 19.00, la Baku

-Ucraina – Anglia, sâmbătă, 3 iulie, de la ora 22.00, la Roma

4. Mark Cavendish a câștigat etapa a 4-a din Turul Franței, învingându-i la sprint pe Nacer Bouhanni și Jasper Philipsen. Aceasta a fost a 31-a victorie pentru Cavendish în Turul Franței, dar prima din ultimii 5 ani. Astăzi este prima etapă de contratimp de la ediția din acest an, între Change și Laval Espace Mayenne, pe un traseu aproape plat, lung de 27 kilometri. (Eurosport)

5. Selecţionerul Mirel Rădoi a anunţat lotul echipei României pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo: Pușcaș e unicul nume dintre stranierii relevanți care a putut fi adus la JO; echipele din străinătate, dar și majoritatea cluburilor importante din țară au vrut să-și păstreze jucătorii pentru startul campionatelor și tururile preliminare din cupele europene; printre cei convocați se numără Andrei Raţiu (Villarreal), Alexandru Paşcanu (Ponferradina) și Tudor Băluţă (Brighton). (Gsp.ro)

6. Ieri a fost tras la sorți programul sezonului 2021-2022 din Liga 1 Casa Pariurilor: 16 echipe vor lua startul în noul sezon, care va începe pe 16 iulie; noul sezon va debuta cu un prim meci tare, care le va aduce față în față pe CFR Cluj, campioana României, și pe nou-promovata FCU Craiova 1948, echipă pregătită de Adrian Mutu; Rapid – FCSB este programat în etapa a 5-a ( 14-15 august), FCSB – Dinamo va avea loc în etapa a 8-a (11-12 septembrie), iar Dinamo – Rapid se va juca în etapa a 13-a (23-24 octombrie). (Gsp.ro)

7. Mihaela Buzărnescu s-a luptat excelent, a salvat câteva mingi de meci, dar a cedat în final ieri cu Venus Williams, scor 5-7, 6-4, 3-6, în primul tur al turneului de la Wimbledon. Celelalte jucătoare ale României rămase în primul tur vor juca astăzi, dacă vor fi lăsate de ploaia londoneză: Soranei Cîrstea vs Samantha Murray, Patricia Țig vs Daria Kasatkina și Ana Bogdan vs Anastasia Pavlyuchenkova. (Treizecizero)

8. Elveţianul Roger Federer, locul 8 ATP şi cap de serie numărul 6, s-a calificat, marţi, în turul al doilea al turenului de la Wimbledon, profitând de abandonul francezului Adrian Mannarino, locul 41 ATP, la scorul de 6-4, 6-7 (3), 3-6, 6-2, după două ore şi 42 de minute de joc. (News.ro) În schimb, Serena Williams (39 de ani, 8 WTA) a abandonat în primul tur, după ce a acuzat o accidentare, la scorul de 3-3, în meciul cu bielorusa Aliaksandra Sasnovich (27 de ani, 100 WTA). (Gsp.ro)

9. Vicecampioana Minaur Baia Mare va evolua în EHF European League la handbal feminin în sezonul viitor, deşi solicitase Federației europene un wildcard pentru a evolua în Liga Campionilor. CSM Bucureşti va fi astfel singura formație din România care va evolua în Champions League, direct în grupe. (News.ro)

10. Dinamo a primit o invitație pentru a evolua în sezonul următor în Liga Campionilor la handbal masculin, după ce în 2020 ajunsese până în optimile de finală. Echipa bucureșteană, care-l va avea pe bancă pe reputatul spaniol Xavi Pascual, se va afla printre cele șaisprezece echipe care vor lua startul în sezonul 2021/2022 al Champions League. (Gsp.ro)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 13.00 – Wimbledon, tenis – Eurosport 1, Eurosport 2

-ora 14.20 – Turul Franței, ciclism – Eurosport 1

Atletico Madrid – Borussia Dortmund și PSG – Barcelona sunt partidele de miercuri din sferturile de finală ale Ligii Campionilor – Cronica Sportivă
Marți începe returul optimilor de finală din Liga Campionilor – Cronica dimineții