Simona Halep a fost suspendată provizoriu, după ce a fost depistată cu o substanță interzisă – Cronica Sportivă

1. Agenţia Internaţională de Integritate în Tenis (ITI) a anunţat că Simona Halep a fost suspendată provizoriu ca urmare a depistării pozitive cu roxadustat.

2. Ministrul Sportului, Eduard Novak a precizat, într-un mesaj postat vineri pe Facebook, că este alături de Simona Halep, un reper în tenisul românesc şi în cel mondial, după ce sportiva a fost suspendată provizoriu pentru dopaj. El a adăugat să speră să se clarifice cât mai curând situaţia fostului lider WTA.

3. Rapid Bucureşti a terminat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, partida din etapa a 15-a a Superligii, jucată împotriva formaţiei Farul Constanţa. Alibec a deschis scorul în Giuleşti, în minutul 20, după o pasă excelentă primită de la Grameni. Gazdele au egalat în minutul 53, când Săpunaru a înscris cu o lovitură de cap din lovitura liberă executată de Ioniţă. În minutul 87 Emmers a marcat, dar Istvan Kovacs a anulat golul pentru un henţ la Albu.

4. România va fi reprezentată de şapte gimnaşti la Campionatele Mondiale de la Liverpool, care vor debuta în 29 octombrie. Doar două gimnaste ”tricolore” se află în delegaţia tricoloră – Ana Maria Bărbosu şi Andreea Preda. News.ro

5. CSM Slatina a învins pe teren propriu, cu scorul de 1-0, pe Poli Iași, în primul meci al etapei XI din Liga 2. Unicul gol a fost marcat de Doman, în minutul 31.

6. Jucătoarea din Belarus Arina Sabalenka şi sportiva din Rusia Daria Kasatkina s-au calificat la Turneul Campioanelor, competiţie de final de sezon care va avea loc în perioada 31 octombrie – 7 noiembrie, la Fort Worth.

7. Federaţia nord-irlandeză de Fotbal a anunţat vineri, că s-a despărţit de selecţionerul Ian Baraclough. El a debutat într-un meci cu România din Liga Națiunilor, terminat 1-1. News.ro

8. Fotbalistul echipei FC Barcelona, Gavi, în vârstă de 18 ani, a fost recompensat vineri cu trofeul Golden Boy acordat de Tuttosport celui mai bun jucător under 21 care evoluează în Europa.

9. Christoph Daum, fost selecţioner al naţionalei României, a anunţat că a fost diagnosticat cu cancer în urmă cu ceva timp, el precizând că tratamentul are rezultate pozitive.

10. Arbitrii Cătălin Popa şi Horaţiu Feşnic vor conduce la centru partidele FC Voluntari – Chindia şi FCU Craiova 1948 – Hermannstadt, care se vor disputa sâmbătă, în etapa a 15-a a Superligii. News.ro

11. Clubul Aston Villa a anunţat că s-a despărţit de tehnicianul Steven Gerrard, la o zi după eșecul cu 3-0 în campionat în fața celor de la Fulham.

• 01:00 – Formula 1 – MP SUA – Calificari – Digi Sport 1, Prima Sport 2, Orange Sport 1
Montpellier va planta cate 5 copaci pentru fiecare gol inscris in noul campionat I Cronica Sportiva
Novak Djokovic a câștigat la Roland Garros al 19-lea titlu de Mare Șlem din carieră – Cronica sportivă