Sorana Cîrstea şi Irina Begu joacă azi în primul tur la Wimbledon – Cronica Sportivă

1. David Popovici s-a întors duminică seara de la Budapesta, acolo unde a cucerit două medalii de aur, la mondialele de natație. Sportivul de 17 ani a fost premiat de Ministrul Sporturilor, Carol Eduard Novak, care i-a înmânat un cec în valoare de 200.000 de euro, din partea Guvernului. Tânărul campion a vorbit despre emoţiile care l-au încercat în ultimele zile şi a ţinut să mulţumească celor care l-au susţinut. Declarația poate fi citită aici.

2. Robert Glinţă i-a mulţumit, duminică seară, lui David Popovici pentru că performanţele sale reprezintă un impuls şi îi aduc şi lui susţinere. “Niciodată nu m-am simţit şi eu atât de special”, a afirmat el.

3. Simona Halep a urcat o poziţie şi ocupă locul 18 în clasamentul WTA, cu 2315 puncte, înaintea participării la turneul de la Wimbledon. Următoarea sportivă din România în clasament este Sorana Cîrstea, care se menţine pe 32, cu 1430 de puncte. Irina Begu se menţine şi ea, pe poziţia 43, cu 1234 de puncte. Gabriela Ruse a urcat de pe 55 pe 54, ea având 1127 de puncte, iar Jaqueline Cristian, ultima româncă din top 100, se menţine pe 70, cu 901 puncte. News.ro.

4. Laszlo Balint a debutat la Universitatea Craiova cu o victorie importantă. În cantonamentul din Austria, oltenii au învins cu 4-1 pe Arminia Bielefeld, formaţie ce sezonul trecut a terminat pe 17 (n.r. penultimul) în Bundesliga şi a retrogradat.

5. Kalle Rovanpera a câștigat Raliul Keniei. Finlandezul a trecut cu bine peste probele special africane, care au creat numeroase problem piloților din WRC, numărul abandonurilor fiind mare. Podiumul a fost completat în integralitate de Toyota. Elfyn Evans a terminat pe doi, iar Takamoto Katsuta a fost al treilea.

6. Kay Bernstein, în vârstă de 41 de ani, a fost ales duminică în funcţia de preşedinte al clubului Hertha Berlin. Bernstein a fost cofondator al grupului de ultraşi Harlekins Berlin ’98, informează L’Equipe. News.ro

7. Sportiva Nicoleta Angelica Muscalu, a treia reprezentantă a României în concurs la Campionatul Mondial de nataţie de la Budapesta, s-a oprit duminică în preliminarii la platformă. News.ro

8. Francesco Bagnaia a câștigat Marele Premiu al Olandei la MotoGP, desfășurat pe legendarul circuit de la Assen. Este primul succes pentru Ducati pe acest traseu, după 15 ani de pauză. Pe locul secund s-a clasat Marco Bezzechi, aflat la cea mai bună clasare din carieră la clasa mare, în timp ce podiumul a fost completat de Maverick Vinales de la Aprilia.

9. Dublu câştigător al turneului de la Wimbledon în 2013 şi 2016, Andy Murray a decis să doneze câştigurile din acest an de la grand slam-ul pe iarbă pentru copiii ucraineni, informează lefigaro.fr. News.ro

10. Rafael Nadal, locul 4 mondial şi favorit 2, nu a mai jucat la Wimbledon de la înfrângerea din semifinale în 2019, dar va evolua din nou în acest an, el afirmând nu mai simte dureri la picior, scrie lefigaro.fr. News.ro

11. Cristiano Ronaldo ar putea ajunge la AS Roma, echipă antrenată de Jose Mourinho. Potrivit Gazzetta dello Sport şi Retesport, agentul jucătorului de 37 de ani,  Jorge Mendes, ar fi contactat clubul italian pentru a-i propune un transfer.

12. Tehnicianul francez Rudi Garcia, fără echipă din 2021 când a plecat de la Olympique Lyon, va antrena în Arabia Saudită, informează lefigaro.fr. News.ro

13. Jucătoarele de tenis Sorana Cîrstea şi Irina Begu vor evolua, luni, în primul tur la Wimbledon, al treilea grand slam al anului. Cîrstea va evolua contra sportivei sârbe Aleksandra Krunic, în al doilea meci de pe terenul 8. În timp ce Begu o va întâlni pe Ekaterine Gorgodze, din Georgia, în al patrulea meci de pe terenul 16.

14. Gareth Bale (32 de ani) se desparte de Real Madrid. Galezul va juca din sezonul viitor în MLS, la Los Angeles FC.