Trei românce vor evolua luni în turul I la US Open – Cronica Sportivă

1. Simona Halep, locul 7 WTA şi cap de serie 7 o va întâlni în primul tur la US Open pe sportiva ucraineană Daria Snigur, numărul 125 mondial. Meciul va fi al doilea de pe terenul Louis Armstrong, după confruntarea de simplu masculin Francisco Cerundolo – Andy Murray, programată la ora 18:00. Alte două românce vor evolua luni. Gabriela Ruse (102 WTA) – Daria Saville (Australia, 73 WTA) va fi al treilea de pe terenul 6, după o partidă de simplu masculin şi una de simplu feminin. Confruntarea Jaqueline Cristian (76 WTA) – Anett Kontaveit (Estonia, 2 WTA) cap de serie nr 2, va fi a patra de pe terenul 17 şi nu va începe înainte de ora 01:00 noaptea.

2. FCSB și Hermannstadt au terminat la egalitate, scor 2-2, într-un meci din etapa a șaptea a Superligii. Oaspeţii au deschis scorul pe Arena Naţională, prin Butean, în minutul 21. FCSB a egalat prin Dawa, şut spectaculos din careu, în minutul 34. Sibienii au preluat conducerea prin golul lui Paraschiv, care a înscris cu o lovitură de cap. Edjouma a egalat în minutul 90+1. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Reprezentativa de volei feminin a României a fost învinsă în deplasare, de reprezentativa Croaţiei, scor 3-1, în al treilea meci din grupa A preliminară a Campionatului European din 2023. News.ro

4. Naţionala de baschet masculin a României a fost învinsă în deplasare, de reprezentativa Bulgariei, scor 84-72 (41-34), în al doilea meci din grupa F, care contează pentru faza a doua a precalificărilor Campionatului European din 2025.

5. Eintracht Frankfurt s-a impus duminică în deplasare, în faţa echipei Werder Bremen, scor 4-3, într-un meci din etapa a patra a Bundesligii. News.ro

6. Tottenham Hotspur s-a impus în deplasarea de la Notingham Forest, scor 2-0, într-un meci din etapa a patra Premier League. Kane a reuşit o ”dublă”, dar a ratat un penalty. News.ro

7. Farul Constanța s-a impus pe terenul celor de la CFR Cluj, cu scorul de 3-1, în etapa a șaptea din Superliga. Ardelenii au deschis scorul în minutul 10, după ce arbitrul Radu Petrescu a anulat golul lui Malele, din minutul 6, pentru ofsaid, dar, după vizionarea VAR a acordat penalty pentru CFR Cluj din cauza unui henţ a lui Popescu. Lovitura de la 11 m a fost transformată de Malele. Farul a egalat în minutul 34, prin Pitu: gol cu o lovitura de cap, din centrarea lui Nedelcu. Golul constănţenilor a avut nevoie de validarea VAR. În minutul 63 Farul a luat conducerea pe tabelă după golul înscris de Louis Munteanu, pentru ca în minutul 88 acelaşi Louis Munteanu să majoreze scorul la 3-1. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

8. Atacantul Andrea Belotti este noul jucător al clubului AS Roma. El a semnat duminică un contract pe un an cu gruparea capitolină. Internaţionalul italian a jucat în ultimii opt ani pentru clubul FC Torino, unde a înscris 100 de goluri în Serie A.

9. Max Verstappen a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei , deşi a plecat de pe locul 14 al grilei de start. Pe locul secund s-a clasat coechipierul său de la Red Bull, Sergio Perez. Carlos Sainz (Ferrari) a fost al treilea.

10. OGC Nice a pierdut meciul disputat duminică, pe teren propriu, în faţa formaţiei Olympique Marseille, scor 0-3, în etapa a patra din Ligue 1. La învinși, Rareş Ilie a fost înlocuit la pauză de Bilal Brahimi. News.ro

11. Mijlocaşul român Nicolae Stanciu, care evoluează la echipa chineză Wuham Three Towns a oferit o nouă pasă de gol în campionat, într-un meci câştigat de formaţia sa, cu 5-1, contra celor de la Shenzen.

12. Gimnasta Annaliese Drăgan s-a clasat pe locul 7 în finala probei de măciuci, la cea de-a a treia ediţie a World Challenge Cup, în BT Arena din Cluj-Napoca. FR Gimnastică Ritmică a pregătit în secret şi un moment emoţionant dedicat sportivei Denisa Mailat, cu ocazia retragerii din activitatea competiţională. News.ro

13. Celtic Glasgow s-a impus în deplasare la formaţia Dundee United, scor 9-0, într-un meci din etapa a cincea a Scottish Premier League.

14. FC Argeș s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Chindia Târgoviște, cu scorul de 2-1, în etapa a șaptea din Superliga. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

15. FK Csikszereda a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-2, echipa Gloria Buzău, într-un meci din etapa a patra a Ligii 2 Casa Pariurilor.

16. Naţionala de polo feminin a României a fost învinsă la scor, 24-3, la Split, de reprezentativa Greciei, în al doilea meci din grupa A a Campionatului European. News.ro

17. Venus Williams şi Serena Williams vor evolua pe tabloul de dublu al turneului de grand slam US Open, ele primind un wild card, au anunţat organizatorii competiţiei. News.ro

18. Daria Kasatkina, locul 10 WTA, a câştigat turneul de categorie WTA 250 de la Granby (Canada), iar Liudmila Samsonova, numărul 45 mondial a triumfat la Cleveland, în SUA, la o competiţie toto de 250 de puncte. News.ro

19. FC Sevilla a fost învinsă în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa Almeria, promovată în primul eşalon la finalul sezonului trecut. Meciul a contat pentru etapa a treia a campionatului Spaniei.

Inter Milano s-a calificat în finala Ligii Campionilor – Cronica Sportivă
Robert Glinţă s-a calificat în finala probei de 100 metri spate din cadrul Campionatelor Europene de nataţie în bazin scurt – Cronica Sportivă