Filmul SF Afterburn cu Samuel L. Jackson are premiera la cinema – Cronica de Divertisment

1. Filmul SF „Afterburn” („După apocalipsă”) cu Samuel L. Jackson are astăzi premiera la cinema. După ce o erupție solară masivă distruge emisfera estică a Pământului, un vânător de comori înarmat se aventurează în Europa pentru a descoperi râvnita Mona Lisa, însă descoperă că lumea are nevoie de un erou mai mult decât de o pictură.

2. Filmul biografic „The Smashing Machine” („Smashing Machine”) cu Dwayne Johnson și Emily Blunt are de asemenea premiera la cinema. Johnson interpretează rolul lui Mark Kerr, fost campion MMA/UFC cunoscut drept The Smashing Machine, iar producția prezintă ascensiunea acestuia în lumea MMA, inclusiv cu problemele generate de dependența de opioide.

3. Premiera românească a săptămânii este „Vecina”. Viața unor vecini de bloc este dată peste cap în momentul în care o domnișoară de 55 de ani se mută lângă ei. Aceasta se dovedește a fi o procesomană maniacă ce pretinde liniște totală în bloc, iar lucrurile se precipită în momentul în care vecinii contraatacă.

4. Un alt film disponibil la cinema este „Kangaroo” („Charlie și puiul de cangur”). Starul TV Chris Masterman este concediat și pleacă din Sydney pentru a se pierde în deșertul australian. Pe traseu omoară un cangur, însă descoperă un pui viu în marsupiu, iar acest lucru îi schimbă complet perspectivele.

5. Cu două luni înainte de lansarea noului film „Avatar: Fire and Ash”, poți vedea la cinema precedenta producție din serie, „Avatar: The Way of Water” („Avatar: Calea apei”), realizată în 2022. Acțiunea se petrece la peste un deceniu după evenimentele din primul film și spune povestea familiei Sully, bătăliile pe care le duc pentru a rămâne în viață și tragediile pe care le îndură.

6. Documentarul românesc „Tata”, care a fost disponibil în cinematografe în luna septembrie, are astăzi premiera pe platforma de streaming HBO Max. O jurnalistă din Republica Moldova primește un mesaj video tulburător de la tatăl său din Italia și pornește într-o investigație pentru a scoate la iveală abuzurile comise asupra acestuia de angajatorul său.

7. Filmul „The End” („Sfârșitul”) poate fi urmărit de astăzi pe platforma de streaming HBO Max. Producția urmărește o familie izolată într-un buncăr post-apocaliptic, unde sosirea unei străine tulbură rutina lor și pune în pericol legăturile delicate ce îi țin împreună.

8. Documentarul în trei părți „Victoria Beckham” poate fi urmărit pe platforma de streaming Netflix începând de joi, 9 octombrie. Producția explorează viața de familie și călătoria de la trupa Spice Girls la meseria de designer alături de soțul ei, fostul fotbalist David Beckham.

9. Filmul „Maintenance Required” are premiera pe platforma de streaming Amazon Prime Video miercuri, 8 octombrie. Charlie este proprietara unui atelier de mecanică nevoită să-și regândească afacerea după ce o corporație cu un atelier asemănător își mută sediul peste drum. În încercarea de a găsi o soluție apelează la un confident anonim online, fără să-și dea seama că vorbește exact cu proprietarul atelierului rival.

10. Netflix a publicat primul trailer pentru filmul horror „Frankenstein” regizat de Guillermo del Toro, care va avea premiera pe platformă în 7 noiembrie. Producția este o adaptare modernă a clasicului roman scris de Mary Shelley în 1818, în care Dr. Pretorius pornește pe urmele monstrului lui Frankenstein, crezut mort de 40 de ani în urma unui incendiu, cu planul de a continua experimentele doctorului Frankenstein. Din distribuție fac parte Oscar Isaac sau Christoph Waltz.

Ți-ar mai putea plăcea
Premieră săptămânii la cinema este “Maria, Regina României” – Cronica de Divertisment
Cronica de Divertisment – Concert Lenny Kravitz luni, la Cluj-Napoca