Statistică: Peste 3,5 milioane de români trăiau în sărăcie, în 2024 – Cronica serii
1. La nivelul Guvernului se lucrează în prezent la o măsură pentru trimiterea în concediu fără plată timp de 5 zile pe lună a angajaților din sectorul bugetar, au declarat surse sindicale. Măsura ar fi parte a pachetului pregătit de către guvernul condus de Ilie Bolojan pentru reducerea cheltuielilor bugetare. Nu este clar la acest moment câte luni s-ar aplica o astfel de măsură, cum ar fi distribuite în cursul lunii cele 5 zile de concediu fără plată și dacă s-ar aplica tuturor angajaților din sectorul public sau doar unor categorii. (Profit.ro)
2. Numărul persoanelor aflate în risc de sărăcie a fost, în anul 2024, de 3,595 milioane de persoane, mai redus cu 375.000 persoane față de anul 2023. Deși s-a înregistrat o scădere procentuală a numărului persoanelor sărace cu 9,4%, conform datelor Institutului Național de Statistică, aproape unul din cinci români rămâne afectat de sărăcie. Valoarea pragului de sărăcie relativă a fost, în anul 2024, de 23.262 lei pe an pe o persoană, adică de circa 63 de lei/zi. (News.ro)
3. Traficul de mărfuri prin Portul Constanţa, în primul trimestru al anului 2025, a fost în scădere cu peste 27%, în ritm anual, iar cel prin Canalul Dunăre – Marea Neagră a scăzut cu circa 40%, comparativ cu valorile înregistrate în aceeaşi perioadă a anului trecut. (G4Media)
4. În anul 2024, în România au funcţionat peste 69.000 de unităţi sanitare. Unui medic (inclusiv medic de familie) i-au revenit, în medie, 256 locuitori, faţă de 262 locuitori în anul 2023, arată datele Institutului Naţional de Statistică. (News.ro)
5. Sute de angajaţi ai Ministerului Finanţelor şi ai administraţiilor judeţene ale ANAF au declanşat, luni, proteste spontane pe holurile sau în faţa instituţiilor, nemulţumiţi de intenţia Execuvtivului de a le tăia unele sporuri, cum ar fi cel de condiţii vătămătoare, ceea ce, potrivit declaraţiilor acetora, ar duce la diminuarea veniturilor cu aproximativ 700 de lei. Acestui protest s-au raliat şi angajaţi ai Caselor Judeţene de Pensii (News.ro). Un e-mail intern transmis în cadrul ANAF cere să fie luate măsuri în așa fel încât angajații să nu mai părăsească locul de muncă pentru a protesta. (Profit.ro)
Din Cronica de Tehnologie: Mark Zuckerberg a decis să crească investițiile în inteligența artificială pentru a ține pasul cu concurența, după ce a constatat că modelul Llama performează sub așteptări. Asta deși în discuțiile dintre executivii companiei s-a pus inclusiv problema adoptării modelelor de AI rivale. (NY Times)
6. Un procent de 27% dintre bucureșteni ar vota USR, dacă duminica viitoare ar fi alegeri locale în București, arătă un sondaj de opinie al CURS. Pe locul doi se clasează PSD, iar pe trei este – AUR. PNL se află pe poziția patru, cu 16%. (Hotnews)
7. Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) al președintei Maia Sandu ar câștiga 49 de locuri în viitorul Parlament al Republicii Moldova, cu două mai puțin decât ar fi necesar pentru obținerea majorității, arată datele unui sondaj de opinie iDată, publicat astăzi, 30 iunie. Procentul PAS este 40,4%, în condițiile în care 30% dintre cei chestionați nu au răspuns cu cine votează. Datele din sondaj nu au luat în calcul diaspora și regiunea transnistreană. (Hotnews)
8. Rusia a concentrat 50.000 de militari în jurul Sumî, punând Ucraina în dificultate scrie Wall Street Journal. Forțele ruse se află la doar 12 mile de această capitală regională din nordul Ucrainei, o nouă țintă pentru Moscova, în timp ce Kremlinul își exercită avantajul numeric în tot mai multe locuri de-a lungul frontului. Cu aproximativ 50.000 de soldați în zonă, acestea îi depășesc numeric pe ucraineni într-un raport de aproximativ 3 la 1, potrivit militarilor care luptă acolo. (Digi24)
9. Israelul este interesat să stabilească legături diplomatice oficiale cu Libanul şi Siria, în cadrul aşa-numitelor acorduri Abraham, dar nu va negocia soarta Platoului Golan în niciun acord de pace, a declarat luni ministrul de externe israelian, Gideon Saar. (G4Media)
10. Lidera S.O.S. România, eurodeputata Diana Șoșoacă a anunțat că a fost luată decizia în Comitetul Național al partidului de a îi exclude din formațiunea politică pe senatorii Dorin Petre, Nadia-Cosmina Cerva și Clement Sava. Într-o notificare adresată Biroului permanent al Senatului, Șoșoacă solicită, ca urmare a excluderii celor amintiți, desființarea grupului senatorial, întrucât numărul membrilor acestuia este mai mic de șapte, după cum prevede Regulamentul Senatului. (Digi24)